دسته‌بندی نشده

میل تعادل چیست؟

میل تعادل یا Sway Bar  به اصطلاح مکانیکها ، میل موج گیر در بیشتر موارد برای افزایش  تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن آن ، در خودرو ها استفاده می شود .

این قطعه  میله فولادی است که در دو سر دارای بوش بوده و غالبا بین دو چرخ یک محور قرار می گیرد و به اصطلاح دو چرخ را به یکدیگر متصل می کند . میل تعادل معمولا به وسیله دو اتصال محوری در دو طرف به شاسی نیز متصل می شود .

چگونه عمل می کند؟

میل تعادل در برابر نیروی چرخشی که به آن وارد می شود ، هنگامی که یک چرخ به سمت پایین یا بالا می رود در مقایسه با چرخ دیگر حرکت می کند و وزن از یک طرف وسیله نقلیه به دیگری منتقل می شود (برای مثال وقتی در  پیچ می چرخید) مقاومت می کند.

در این مقاومت ، میله سعی می کند تا حد ممکن چرخ ها را حفظ کرده و نگه دارد. میل تعادل  اجزای سیستم تعلیق خودرو شما را متصل می کند (یک طرف وسیله نقلیه به طرف دیگر) و بر  طبق سیستم تعلیق نصب می شود.

شایان ذکر است که این قطعه  از بوش عبور می کنند تا اطمینان حاصل کند که بوش بالا پایین نمی رودو تنها سبب پیچش می شود.

هنگامی که وسیله نقلیه به گوشه ای می چرخد و وزن از یک طرف به سمت دیگر حرکت می کند (در صورت چرخش به سمت راست ، وسیله نقلیه به سمت راست چرخانده می شود).

هنگامی که چرخ شروع به حرکت به سمت راست بدنه می کند ، میل تعادل تاب می خورد که باعث می شود وزن به سمت دیگر خودرو منتقل شود.
نتیجه این عمل این است که خودرو شروع به متعادل شدن می کند.

در واقع کاربرد اصلی این قطعه در خوردو، کنترل و جلوگیری از غلت خوردن یا چپ شدن خودرو در هنگام چرخش پیچ ها و حتی رانندگی در مناطق ناهموار است. میل تعادل نوعی فنر است که ما بین دو طبق پایینی خودرو نصب می شود. در حالت طبیعی هنگامی که خودرو در یک  جهت می پیچد، ناخودآگاه اتاق خودرو به سمت بیرون حرکت خواهد کرد سپس طبق های پایینی نیز در اثر این کشش به سمت بیرون حرکت می کنند. در این زمان میل تعادل پیچیده شده و سپس در برابر این پیچش مقاومت می کند. بنابراین این حرکت می تواند موجب کنترل سیستم تعلیق و کاهش انحراف خودرو در هنگام دور زدن شود. میل تعادل همچنین به حفظ تعادل خودرو در هنگام قرارگیری یک چرخ در چاله یا دست انداز کمک می کند و کاربرد دارد. برخی از خودروها دارای میل موج گیر یا میل تعادل در محور عقبی خودروی خود هستند که کاربرد و طرز کار آن نیز مشابه میل تعادل محور جلویی است.

علائم خرابی میل موج گیر یا میل تعادل چیست؟

یکی از پر اهمیت ترین  اجزای مکانیکی پنهان شده در زیر وسایل نقلیه ما ، میل تعادل است.

میل تعادل  که در قسمت زیرین وسیله نقلیه قرار دارد و برای کاهش صدای جاده ، جذب ناهمواری ها و شکاف های موجود در جاده ها و سواری نرمتر طراحی شده است ، با بوشهای لاستیکی پشتیبانی می شود که بدین ترتیب بدنه خودرو از تاب خوردن در امان می ماند.

هنگامی که این قطعات به خوبی روغن کاری و نگهداری می شوند ، می توانند شرایط رانندگی بهینه را برای سالها فراهم کنند.

با این حال ، هنگامی که شروع به فرسودگی کنند ، علائم هشدار دهنده می تواند از صداهای ظریف تا مشکلات قابل توجه در فرمان قابل رویت باشد و منجر به تصادفات رانندگی و سایر اشکالات در  ایمنی بشود.

اطلاعات زیر در صورت وجود مشکل احتمالی در میل تعادل ، به شما کمک می کند تا خودتان  تشخیص دهید ، بنابراین می توانید قبل از ایجاد مشکل شدیدتر در وسیله نقلیه ، با یک تعمیرگاه جلوبندی خودرو تماس بگیرید تا مشکل را بررسی ، تشخیص و تعمیر کند.

میل تعادل در هر دو سر خود دارای یک سیبک است. سیبک ها هر کدام دارای یک مدت زمان مصرف هستند و پس از منقضی شدن نیاز به تعویض دارند. این سیبک ها دارای مقاوت بالایی هستند و به سادگی خراب یا معیوب نمی شوند چرا که دارای گردگیر هستند و احتمال پارگی آنها بسیار پایین است. اما در اتصالات مقاومت بالایی نداشته و با نفوذ گرد و غبار، خاک و آب قسمت گریسی داخل خود را از دست می دهند و سپس دچار لقی می شوند. بروز صداهایی مانند تاق تاق و حس کردن ضربه به ویژه هنگام چرخش فرمان می تواند از علائم نشان دهنده خرابی این رابط باشد.

1.عملکرد کند وسیله نقلیه

از آنجا که شما هر روز اتومبیل خود را رانندگی می کنید ، احتمالاً درک روشنی از نحوه عملکرد اتومبیل خود در جاده دارید.

یکی از آسانترین راههای تشخیص مشکل در میل تعادل  این است که خودرو هندلینگ کندی از خود نشان می دهد. به خصوص هنگامی که در وسیله نقلیه خود دور سریع می زنید.

اگر به گوشه ای می روید و وسیله نقلیه نسبت به گذشته از ثبات کمتری برخوردار است ، این نشانه ساییده شدن بوش و نیاز به تعویض آن است.

نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که وقتی بوشهای  میل تعادل شروع به فرسودگی کنند ، به سرعت این روند به پیش می رود.

با نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده ،شرایط به یک وضعیت خطرناک منجر شده ، و باعث می شود کنترل اتومبیل را تحت شرایط معمول رانندگی از دست دهید.

2. صدای تند و پشت هم  زیر ماشین

میل تعادل زیر ماشین شما قرار دارد. وقتی بوشها پاره ، فرسوده یا کاملاً خراب می شوند ، این قطعه ناپایدار می شود و باعث ایجاد صدای جغجغه یا جمع شدن هنگام رانندگی می شود.

هنگامی که اتومبیل را به هر دو جهت هدایت می کنید یا هنگام رانندگی در جاده ای ناهموار ، سر و صدا به تدریج بلندتر می شود.

به طور معمول سر و صدا از جلوی وسیله نقلیه شما ، نزدیک پای شما روی تخته کف می آید و بسیار رسا است.

با شنیدن صدا از این مکان ، با خیال راحت به خانه بروید و با ما تماس بگیرید و برای تعمیر اتومبیل خود وقت رزرو کنید  تا مشکل  میل تعادل توسط نیروی متخصص وستینال بررسی شود  و در صورت نیاز ، بوش ها تعویض شوند.

3.سر و صدا تق و لق از زیر خودرو

صدای  تق و لقی که از زیر اتومبیل شما می آید متفاوت از صدای شل شدن بوده ، یک علامت هشدار دهنده احتمالی است که بوش ها شروع به سایش می کنند.

این صدا درحین عبور از دست اندازها ، چرخشهای سریع  به چپ یا راست یا رانندگی در یک مسیر قابل شنیدن است.

این سر و صدا به طور معمول توسط بوش میل تعادل  ایجاد می شود که به دلیل تماس فلز با فلز که به درستی روغن کاری نشده است  ایجاد می شود.

تعمیر جلوبندی خودرو وستینال  میل تعادل و بوش های ان را به خوبی روغن کاری میکند تا از وارد آمدن آسیب اضافی جلوگیری شود.

در اسرع وقت این مشکل را توسط یک مکانیک بررسی کنید.

چگونه میل تعادل را عوض کنیم ؟

ابزار مورد نیاز

  • آچار ستاره ای t30
  • آچار رینگ یا تخت 16 یا 17
  • آچار بکس 16 یا 17

  1. پیچ های چرخ را شل کرده ، جلوی آن را باز کنید و بالا ببرید
  2. میل رابط در کنار کمک بشکل عمودی قرار گرفته است که با یک مهره در بالا و بر روی کمک و یک مهره در پایین به میله موجگیر (تعادل) متصل است.
  3. به وسیله آچار بکس 16 ، مهره ها را شل کنید.
  4. به دلیل سیبک میل موجگیر در جای خود ، در صورتی می توان مهره ها را باز کرد که پیچ ها را مهار کرده باشید .
  5. در صورتی که نیاز به بالا بردن میل موجگیر بود به آرامی با جک آن را بالا ببرید.
  6. بعد از باز کردن مهره ها میل رابط را در آورده و میل جدید را در جای آن ببندید.
  7. در نهایت تمامی مراحل را بر عکس انجام دهید.

نحوه کار میل تعادل های استاندارد

میل تعادل در اثر اتصال دادن دو جهت فنرهای راست و چپ می تواند عملکردی های فردی و مستقل این فنرها را کاهش دهد. سیستم تعلیق کار حفظ و نگهداری لاستیک ها بر روی سطح جاده یا مسیر را بر عهده دارد و یک سیستم تعلیق مستقل می تواند امکانی را فراهم کند که  هر کدام از چرخ ها به طور جداگانه، با سطح جاده هماهنگ شده و وضعیت خود را بر روی مسیر کنترل کنند. با این تعاریف ممکن است در برخی موارد چرخ یک سمت بالا رفته و چرخ در سمت دیگری پایین بیاید. در این صورت اگر این دو چرخ با یکدیگر در ارتباط باشند و به هم متصل شوند ممکن است یکی از چرخ ها امکان قرارگیری کامل بر روی سطح جاده را نداشته باشد. به این علت سفت و محکم بودن میل تعادل در پیچ های شدید می تواند یکی از چرخ ها را کاملا از زمین جدا کند.

میل تعادل استاندارد، می تواند چرخ خارج شده از وضعیت قابل منترل را به سمت پایین فشار دهد تا بر روی زمین قرار بگیرد و در جهتی دیگر چرخ پیچیده شده به سمت داخل را به بالا می کشد تا فشار روی فنر آن کاهش پیدا کند. اما در صورتی که میل تعادل بسیار سفت و محکم باشد، اعمال نیروی رو به بالا به چرخ سمت داخل می تواند موجب افزایش فشار بر روی فنر شده و در نهایت موجب جدا شدن چرخ از سطح زمین شود.

همچنین یک میل تعادل غیر استاندارد می تواند سبب بروز مشکلاتی همچون خارج شدن کنترل اتومبیل شود. بر اساس مطالب گفته شده، میل تعادل یک فشار رو به بالا به چرخ های سمت داخل پیچ وارد می کند. این فشار بر روی چرخ های جلو و عقب تاثیرگزار خواهد بود. در این حالت و در صورت اعمال فشار بیش از حد ممکن است چرخ های داخلی از سطح جاده بلند شده و موجب بروز کم فرمانی یا همان Understeer شود. کم فرمانی به موقعیتی گفته می شود که چرخ های جلویی از روی سطح زمین بلند شود. همچنین در صورت بلند شدن چرخ های عقبی از سطح زمین زودتر از چرخ های جلویی می توان گفت خودرو دچار بیش فرمانی یا Oversteer شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *