بلاگ

شمع خودرو

در این مقاله از سایت فروش انواع لوازم یدکی خودرو میخواهیم در رابطه با شمع خودرو صحبت نماییم.

شمع خودرو یک قطعه الکترونیکی است که در سیستم اشتعال خودرو استفاده می‌شود. وظیفه شمع خودرو، ایجاد جرقه‌ای الکتریکی در مخلوط هوا و سوخت در سیلندرهای موتور است. این جرقه الکتریکی باعث اشتعال سوخت در سیلندرها می‌شود و احتراق صحیح سوخت را فراهم می‌کند. این اشتعال سوخت باعث تولید نیروی مکانیکی در موتور می‌شود و موتور خودرو را به درستی کار می‌اندازد. شمع خودرو باید به طور منظم بررسی و تعویض شود تا عملکرد بهینه خودرو حفظ شود.

۶ علائم خرابی شمع خودرو

صرف نظر از هر گونه ضمانت یا ادعایی که توسط سازنده خودرو ارائه می شود، شرایطی وجود دارد که ممکن است شمع فرسوده شده یا نشانه هایی از خرابی در آن بروز کند.

در زیر ۶ علامت رایج شمع های فرسوده یا شمع هایی که رسوب کرده اند و باید توسط مکانیک در اسرع وقت تعویض شوند، فهرست شده است:

شتاب آهسته

شایع ترین علت شتاب ضعیف در اکثر خودروها مشکل در سیستم جرقه زنی است. موتورهای مدرن امروزی دارای سنسورهای متعددی هستند که به رایانه داخلی و سیستم احتراق می گویند که چه زمانی پالس های الکتریکی را برای جرقه زدن شمع ارسال کنند، بنابراین ممکن است مشکل از یک سنسور معیوب باشد.

با این حال، گاهی اوقات موضوع به سادگی یک شمع فرسوده است. یک شمع از موادی تشکیل شده تا جرقه ای را تولید کنند که مخلوط هوا و سوخت را مشتعل سازد. بعد از مدت زمانی مقاومت درونی شمع افزایش یافته و کارایی شمع کاهش می یابد که می تواند به طور قابل توجهی شتاب خودرو را کاهش دهد.

شمع خودرو

بنابراین اگر متوجه شدید که خودروی شما کند کار می کند یا به سرعت قبل شتاب نمی گیرد، ممکن است علت آن یک شمع معیوب باشد که باید تعویض شود. با این حال، باید به یک مکانیک مراجعه کنید تا با انجام تست خرابی شمع خودرو، این مشکل را بررسی کند، زیرا ممکن است ناشی از چندین عامل دیگر از جمله فیلترهای بد سوخت، آلودگی یا گرفتگی انژکتور سوخت یا مشکلات حسگرهای اکسیژن باشد.

مصرف سوخت بالا

یک شمع کاملاً کارآمد به سوزاندن سوخت موثر در چرخه احتراق کمک می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، خودروی شما می تواند به مصرف سوخت بهتر ​​دست یابد. از طرفی هنگامی که شمع به خوبی کار نمی کند، اغلب به این دلیل است که شکاف بین الکترودهای شمع یا خیلی نزدیک یا خیلی دور است.

در واقع، بسیاری از مکانیک ها شمع ها را بیرون می آورند، آن ها را بررسی می کنند و شکاف را به تنظیمات کارخانه باز می گردانند نه اینکه شمع را به طور کامل تعویض کنند. بنابراین اگر وسیله نقلیه شما افزایش مصرف سوخت داشته باشد، به خوبی می توان آن را به شمع فرسوده نسبت داد.

خاموش شدن موتور

اگر موتور خاموش شود، معمولاً به دلیل مشکل در سیستم جرقه زنی است. البته در خودروهای مدرن، معمولاً این اتفاق به دلیل نقص سنسور می باشد. با این حال، ممکن است ناشی از آسیب سیم شمع یا نوک شمع که به سیم وصل می شود نیز باشد.

آتش سوزی ناقص موتور را می توان با تکان خوردن های متناوب و یا شنیده شدن صداهای اضافی موتور متوجه شد. اگر به موتور اجازه داده شود که به کارکرد نادرست خود ادامه دهد، آلاینده های اگزوز افزایش می یابند و از قدرت موتور کاسته می شود.

افزایش نیرو یا تردید موتور

ممکن است هنگام شتاب گیری متوجه تردید موتور شوید. در این حالت موتور به درستی به راننده پاسخ نمی دهد. ممکن است به طور ناگهانی قدرت آن افزایش یابد، سپس کند شود. در این صورت موتور بیشتر از آنچه که باید در فرآیند احتراق خود هوا می مکد و باعث تاخیر در تحویل نیرو می شود.

شمع خودرو

صدای خشن موتور در دورهای آرام

اگر شمع های خودروی شما از کار بیفتند، موتور هنگام کار در دور آرام صدای خشن و لرزان می دهد. این می تواند باعث طنین انداز شدن ارتعاشات در وسیله نقلیه شود که می تواند آسیب های پرهزینه بیشتری را ایجاد کند. اگر شما با خرید اقساطی خودرو های خارجی مالک یک ماشین گران قیمت شده اید به شدت باید حواستان به این مورد باشد

روشن شدن سخت خودرو

اگر وسیله نقلیه شما در روشن شدن مشکل دارد، می تواند نشانه فرسودگی شمع ها بوده و راهی برای تشخیص خرابی شمع خودرو باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، سیستم جرقه زنی موتور از چندین جزء جداگانه تشکیل شده است که برای عملکرد صحیح باید به طور منسجم کار کنند. بنابراین در اولین نشانه از مشکلات راه اندازی خودروی خود ایده خوبی است که با یک مکانیک خبره تماس بگیرید تا علت را بررسی کند.

صرف نظر از این که مشکل رخ داده ممکن است چه بوه باشد، زمانی می رسد که شمع های شما فرسوده شده و به شمع جدید نیاز خواهید داشت. اهمیت به این موضوع و تعویض به موقع شمع های خودرو می تواند عمر موتور شما را صدها هزار مایل افزایش دهد.

علت خرابی شمع خودرو

همانطور که تا اینجا مطالعه کردیم، دانستیم که نشانه های خرابی شمع خودرو چه مواردی هستند. اما بهتر است با این موضوع هم آشنا شویم که علت خرابی شمع خودرو چیست؟ پس در ادامه بخوانید که چه چیزی می تواند باعث خرابی شمع های شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *