بلاگ

دسته موتور خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

دسته موتور قطعه ای است که موتور را در اتومبیل شما نگه می دارد. این بخش در واقع نقش اساسی در عملکرد خودروی شما دارد، بنابراین اگر شروع به خرابی کند، در نحوه کار وسیله نقلیه خود متوجه علائم نامطلوبی خواهید شد. با افزایش اطلاعات خود در مورد دسته موتور و علائم مربوط به خرابی آن، می توانید از اتومبیل خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنید.

دسته موتور چیست؟

دسته موتور دقیقاً همان چیزی است که نام دارد، بخشی از ماشین شما که موتور را در جای خود نگه می دارد. از آنجایی که گیربکس و موتور شما به هم پیچیده است، برای جلوگیری از حرکت در اطراف آنها به دسته های نگهدارنده احتیاج دارید. معمولاً یک دسته گیربکس و دو یا سه دسته موتور را نگه می دارد. در اغلب اتومبیل ها یک موتور و گیربکس در کنار یکدیگر اسمبل شده و سه یا چهار دسته آنها را در جایگاه خود نگه می دارند. دسته ای که گیربکس را نگه می دارد، دسته گیربکس نامیده می شود و بقیه اجزا بر روی دسته موتور نصب می شوند.  آنها معمولاً از لاستیک و فلز تشکیل شده و در بلوک موتور و قسمت های مختلف بدنه متصل می شوند تا اطمینان حاصل شود که قطعات بیش از آنچه برای آنها تعریف شده حرکت نمی کنند.

برای ثابت نگه داشتن قطعات، یکی از موتورهای نصب شده روی قاب اتومبیل حرکت می کند و دیگری موتور را از نظر فیزیکی در جای خود نگه می دارد، بنابراین لرزش زیادی ندارد. این امر به کاهش لرزش هایی که در حین رانندگی احساس می کنید کمک می کند و باعث می شود تا سواری شما نرم تر شود.

مونتاژ موتور از نظر شکل، اندازه و ظاهر متفاوت است زیرا باید متناسب با چیدمان های مختلف وسیله نقلیه باشد، اما همه آنها بر اساس همان اصول کار می کنند. درست مانند سایر اجزای سازنده، دسته موتورها نیز ساخته شده اند تا تعادل چندین ویژگی را متناسب با وظیفه خود ارائه دهند.

خودروسازان از این فن آوری برای ساختن اختصاصی دسته های موتور بهره می برند. اما انجام این کار باعث می شود اتومبیل ها در حالت بیکار یا در دورهای پایین لرزش داشته باشند. دسته موتور نرم تر از حد ممکن است و آنها تمایل دارند مانند “بالشتک ها” تمام تلاش خود را برای جذب لرزش ها و حرکت های ناخواسته انجام می دهند.

به طور معمول، اتصالات موتور از لاستیک ساخته می شود به طوری که به قاب اتومبیل نچسبیده و صداهای ناهنجار ایجاد نکند. همچنین ممکن است آنها را با مایعات پر کنند تا به کاهش لرزش ها بیشتر کمک کنند. برخی حتی از قابلیت های کنترل شده در خلا استفاده می کنند تا بسته به جو به طور خودکار لرزش ها و صدا را کاهش دهند.

علائم بروز خرابی در دسته موتور چیست؟

خبر جالب این است که دسته موتور به هیچ وجه به تعمیر و نگهداری نیاز ندارد. خبر بد این است که باید آنها را طی پنج تا هفت سال تعویض کنید. در واقع امکان تعمیر دسته موتور وجود ندارد و باید در صورت بروز هر گونه خرابی آن را به کلی تعویض کنید.

قابل توجه ترین نشانه خرابی دسته موتور، سر و صداهای ناشی از موتور است. این صداها ممکن است به شکل چکاچکا، صدای انفجار و یا صداهای مزاحم دیگر باشند و نتیجه حرکت موتور و ضربه زدن به بدنه ماشین و سایر قسمت های زیر کاپوت است.

همچنین ممکن است احساس کنید که ماشین شما هنگام حرکت در حال لرزش است. حرکت کردن موتور باعث بروز لرزش می شود و در نتیجه راننده و سایر مسافران آن را احساس می کنند.

  • لرزش ها افزایش یافته است

اگر خودروی خود را روشن کنید و توجه داشته باشید که بیشتر از حد معمول سر و صدایی ایجاد می کند و می تواند لرزش بیشتری از حد معمول داشته باشد، این یک علامت اصلی در بروز آسیب یا خرابی در دسته موتور است و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

  • سخت استارت می خورد

با استارت زدن ماشین، ممکن است متوجه یک دشواری بیش از حد در روشن شدن موتور ماشین شوید. این یک شاخص معمول در دسته موتور فرسوده یا آسیب دیده است. این کاهش اغلب به یک لرزش ثابت تبدیل می شود.

  • داشتن سواری ناهموار

اغلب، دسته موتوری که نیاز به تعویض دارد می تواند هنگام تعویض دنده ها بر روی گیربکس باعث ایجاد مشکل شود. به دلیل کار دشوارتر موتور در هنگام حرکت با سرعتی بیشتر می توان این پرش ها را نیز مورد توجه قرار داد. اگر خودروی شما به طور معمول احساس حرکت مستقیم و صاف نداشته باشد، اغلب می تواند به دلیل وجود دسته موتور آسیب دیده باشد.

  • ایجاد سر و صدای شدید

دسته موتور فرسوده اغلب می تواند منجر به ایجاد “ضربات” در محیط اطراف موتور شود. این مسئله در نتیجه حرکت بیش از حد و غیر معمول موتور و ایجاد تماس با دیگر اجزای سازنده آن باشد که به نوبه خود می تواند باعث ایجاد صداهای ضربه ای شود که کاملاً قابل توجه هستند.

چرا تعویض دسته موتور بسیار مهم است؟

اگر در صورت خرابی دسته موتور نتوانید برای تعویض آن سریعا اقدام کنید، ممکن است تمام قطعات ماشین شما آسیب ببیند. حرکت و جابجایی یک موتور سنگین در زیر کاپوت، می تواند به سایر اجزای خودرو ضربه بزند. به طور طبیعی، این مسئله همچنین باعث سایش و پارگی غیر منطقی موتور و حرکت آن می شود.

اگر شما متوجه یک مسئله بالقوه در رابطه با دسته موتور خودروی خود شدید اولین چیزی که شما باید انجام دهید ملاقات با یک مکانیک و کارشناس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *